Reprezentacija

Bosna i Hercegovina ubjedljiva protiv Švajcarske na otvaranju kvalifikacija

Reprezentacija Bosne i Hercegovine upisala je pobjedu u 1. kolu grupe F – Preliminarne runde kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo 2020. protiv Švajcarske rezultatom 7:1.

Bosna i Hercegovina – Švajcarska (foto: klix.ba)

Naša reprezentacija je bila veliki favorit, ne samo zbog domaćeg terena, već i zbog boljeg igračkog kvaliteta, a to je i potvrdila.

Selektor Ivo Krezo je odlučio da na parket zeničke Arene od prve minute pošalje Galića, Pavlovića, Aladžića, Kahvedžića i kapitena Radmilovića.

I već u 5. minutu, Galićevu loptu sjajno prihvata Nermin Kahvedžić, te se još bolje se okreće pred protivničkim golom i sjajnim udarcem donosi prednost bh. reprezentaciji od 1:0.

Nastavila je naša selekcija da napada i stvara šanse, ali nedovoljno da se pretvori u gol. Švajcarci su pokušavali kontra napadima da iznenade Galića, a u trećem takvom pokušaju stižu i do izjednačenja. Strijelac je bio Marcoyannakis u 10. minutu.

Ipak, nije dugo trebalo Bosni i Hercegovini da ponovo dođe u prednost. Igrao se 12. minut kada je Aladžić nakon par sjajnih driblinga pronašao Nermina Kahvedžića, koji predivnim pogotkom petom matira golmana Švajcarske i svojim drugim golom na utakmici donosi novu prednost našoj reprezentaciji.

Nakon toga su Švajcarci odlučili da igraju sa golmanom u polju, a u 14. minutu ih je to moglo skupo koštati, pošto su pogriješili na polovini bh. selekcije, no udarac Boškovića je sa gol linije u posljednji čas skinuo Buckson.

Tri minuta prije odlaska na odmor Radmilović sjajno šutira, ali njegov udarac zaustavlja golman gostiju Charrier i loptu šalje u korner. Odmah po izvođenju prekida upravo Radmilović sjajno pronalazi Josipa Boškovića koji povisuje prednost reprezentacije BiH na 3:1, što je bio i konačan rezultat prvog dijela.

Odmah na otvaranju drugog poluvremena, u prvoj akciji naše reprezentacije, nakon prodora Aladžića po desnoj strani, Nermin Kahvedžić trese mrežu Švajcaraca za 4:1. Bio je ovo njegov treći pogodak na meču.

U 25. minutu Aladžić još jednom prolazi po desnoj strani, ali sjajan lob udarac završava tik iznad prečke, te ostaje 4:1.

Nastavili su Švajcarci igrati sa golmanom u polju, a u 27. minutu njihovu grešku kažnjava golman naše selekcije, Stanislav Galić, koji preciznim udarcem sa svog gola pogađa protivničku mrežu i donosi prednost od 5:1.

Četiri minuta kasnije Aladžić sjajno šutira, ali njegov udarac zaustavlja stativa, te se lopta odbija do kapitena Anela Radmilovića koji pogađa za ubjedljivih 6:1.

U 33. minutu šansu u našim redovima dobio je i debitant u nacionalnom dresu Elmin Prošić, koji je minut kasnije mogao i do pogotka, ali njegov udarac završio je kraj stative.

I Bilal Jelić se tri minuta prije kraja susreta upisuje u strijelce za visokih i konačnih 7:1.

Od 20:00h svoj meč igraju Turska i Škotska.

BOSNA I HERCEGOVINA – ŠVAJCARSKA 7:1 (3:1)