Reprezentacija

Nacijo, historija je ispisana! BiH se direktno plasirala na Futsal EURO

Futsal reprezentacije Bosne i Hercegovine ispisala je historiju! Futsal Zmajevi su preko Rumunije večeras izborili direktan plasman na Futsal EURO 2022 kao prvoplasirana ekipa grupe 4.

Bh. futsal reprezentacija izborila je direktan plasman na Evropsko prvenstvo koje se igra dogodine, a domaćin će biti Nizozemska.

Izabranici selektora, Ive Kreze, direktan plasman na Euro potvrdili su u zeničkoj Areni preko Rumunije pobjedom 5-0.

Prvo poluvrijeme obje reprezentacije igrali su u nešto slabijem tempu, te nije stvoreno mnogo prilika, osim one Bilala Jelića kada mu je Nermin Kahvedžić namjesto loptu, ali Jelić nije uspio pogoditi.

Ipak, pred kraj prvog poluvremena, tačnije u 18. minuti, Srđan Ivanković je pogodio za prednost BiH na poluvremenu.

Drugo poluvrijeme odlično je počeo za Zmajeve. U 20. minuti golman Milanović priključio se u igru te spustio jednu loptu na Arnautovića, a ovaj gađa na drugu stativu gdje se nalazi Nermin Kahvedžić koji pogađa za 2-0.

Pet minuta kasnije nakon solo akcije, kapiten Anel Radmilović pogađa za 3-0, te BiH donosi odličnu prednost.

U 28. minuti selektor Rumunije, Lupu, u igru uvodi golmana-igrača, ali Rumuni ne uspjevaju zaprijetiti golu BiH, a kada su to i uspjeli fenomenalan je bio golman Milanović.

Rumuni nastavljaju igru sa viškom igrača u polju, te pokušavaju svim silama postići pogodak, ali ne uspjevaju. Dvije lopte presjekao je golman Milanović. Jednom je naš golaman pogodio prečku, a drugi udarac mu je u zadnji trenutak uspio odbraniti golman Rumunije, šutom preko cijelog terena.

U 35. minuti Rumunija je imala slobodan udarac unutar 10 metara, ali ne uspjevaju dalje od odlično postavljenog Milanovića.

Nastavili su Rumuni sa viškom igrač u polju, ali u 35. minuti kada su uspjeli stvoriti višak, Milanović presjeca dodavanje na drugu stativu.

BiH je u istoj minuti imala vrlo dobru priliku preko Srđana Ivankovića, koji je prošao kroz sredinu, ali Rumuni su uspjeli izblokirati njegov udarac, te loptu poslati u korner.

Bilal Jelić je u 37. minuti je imao dobru priliku, ali su gosti njegov udarac izblokirali, a Zmajevi nisu uspjeli stići do četvrtog pogotka.

Rumunija je u 37. minuti pogriješila u dodavanju, a takvu loptu je presjekao Nermin Kahvedžić, te postigao svoj drugi pogodak za 4-0!

Dvije minute prije kraja susreta klupa BiH pozvala je minutu odmora.

Selektor Krezo nakon minute odmora na teren je poslao Amela Handžića i Marina Sesara.

U 40. minuti tačku na i stavlja Bilal Jelić nakon asistencije Amela Handžića za konačnih 5-0.

Sa ovom pobjedom BiH se kao prvoplasirana ekipa grupe 4 direktno plasirala na Evropsko prvenstvo koje se igra dogodije u Nizozemskoj. Do kraja kvalifikacija su ostala još dva kola, a bh. futsal Zmajevi će u narednom kolu biti gosti Sjevernoj Makedoniji, dok će u posljednjem biti domaćini Srbiji. Ta dva meča će se igrati u aprilu.

BiH: Milanović (GK), Arnautović, S. Ivanković, Jelić, Kahvedžić, Galić (GK), Dujmović (GK), M. Sesar, J. Sesar, Handžić, I. Ivanković, Radmilović (C), Bošković, Pantić, Selektor: Krezo

Rumunija: Tonita (GK), Oliviera, Valadares, Manya, Panzaru, Grigoras (GK), M. Matei, Ilas, Stoica (C), Craciun, Ferreira, Szöcs, Cires, Selektor: Lupu.