Reprezentacija

Poraz koji ne boli: Bosna i Hercegovina izgubila na kraju najuspješnijih kvalifikacija ikada

Futsal reprezentacija Bosne i Hercegovine poražena je večeras u Zenici od Srbije sa 3:1 u posljednjem kolu kvalifikacija za Evropsko prvenstvo 2022. godine.

Srbiji je pred ovu utakmicu računica bila jasna, ne smiju izgubiti od Bosne i Hercegovine, kako bi i u slučaju očekivane pobjede Rumunije nad Sjevernom Makedonijom ostali na drugom mjestu. S obzirom na to da su Rumuni jako brzo stigli do ogromne prednosti, karte su bile otvorene i Srbija je znala šta mora.

I jedni i drugi utakmicu otvaraju šutevima sa distance, ali nije bilo promjene rezultata sve do 12. minute. Tada Bosna i Hercegovina izvodi jako lijepu kontru, Josip Sesar je sve uradio, asistirao za Marina Sesara kojem nije bilo teško da pošalje loptu u nebranjenu mrežu gola Srbije.

Ipak, slavlje naše reprezentacije je trajalo jako kratko. Pola minute kasnije već je bilo 1:1. Proradila je mostarska veza u reprezentaciji Srbije, Jovan Lazarević je asistirao za Stefana Rakića, a sada njemu nije bilo teško da postavi nogu i pogodi nebranjenu mrežu.

Potpuni preokret Srbiji donosi Marko Pršić u 14. minutu utakmice. Ovaj put, asistirao mu je Marko Simić, da bi samo tri sekunde poslije tog gola Marko Pršić na asistenciju Jovana Lazarevića lijepo bocnuo loptu preko Darka Milanovića za 3:1.

U drugom poluvremenu bez previše uzbuđenja sve do 31. minute. Tada Darko Milanović u namjeri da ispuca loptu igra rukom van kaznenog prostora, a Valentin Ciuplea mu pokazuje direktan crveni karton. Kada je Srbija krenula da sa igračem više ganja četvrti gol, uslijedio je crveni karton i na drugoj strani. Jovan Lazarević je dobio drugi žuti karton, pa su snage bile poravnate.

Umalo da BiH to odmah kazni. Mirko Hrkać je pogodio stativu, tako da je propala prilika da se potpuno  vratimo u meč. Do kraja utakmice, dobijamo još jedan crveni karton. Kao i Darko Milanović, i drugi golman Stanislav Galić dobija direktan crveni zbog igranja rukom van kaznenog prostora. Pošto treći golman Senad Poračanin nije mogao da nastupi zbog pozitivnog, pa negativnog testa na koronavirus, posljednje nešto više od dvije minute igre na golu je proveo Marijo Aladžić, koji je korišten kao “golman-igrač” tokom utakmice.

Naša reprezentacija je ovim porazom okončala kvalifikacije sa 15 bodova, obezbjeđeno je istorijsko Evropsko prvenstvo još prošlog mjeseca, dok će Srbija u baraž u novembru protiv druge najlošije drugoplasirane ekipe u kvalifikacijama, a to će vjerovatno biti Bjelorusija.

Evropsko prvenstvo se igra od 19. januara do 6. februara u Amsterdamu i Groningenu.

BOSNA I HERCEGOVINA – SRBIJA 1:3 (1:3)
Arena “Husejin Smajlović”, Zenica
Bez prisustva gledalaca
Sudije: Adrian Tschopp (Švicarska) i Valentin Ciuplea (Vels)
Strijelci: 1:0 M. Sesar 12, 1:1 Rakić 13, 1:2 Pršić 14, 1:3 Pršić 14
Žuti kartoni: Lazarević (Srbija)
Crveni karton: Darko Milanović 31, Stanislav Galić 38 (BiH) Jovan Lazarević (Srbija) 32

BiH: Milanović, Jelić, Hrkać, Kahvedžić, Radmilović, Galić, M. Sesar, J. Sesar, Aladžić, Hršumović, Ivanković, Bošković, Kalajdžić, Gosto  Selektor: Ivo Krezo

SRBIJA: Vulić, Rakić, Tomić, Pršić, Petrov, Đorđević, Aleksić, Stojčevski, Popović, Lazarević, Simić, Stojković, Milosavljević, Radovanović  Selektor: Goran Ivančić