UEFA Liga Šampiona

Spektakl u Zadru: Sporting savladao Barcelonu u fenomenalnom finalu Lige prvaka i stigao do drugog evropskog naslova

Futsaleri Sportinga iz Lisabona nastavili su impresivan niz evropskih rezultata pošto su u finalu Lige prvaka odigranom u zadarskoj dvorani Krešimir Ćosić večeras savladali Barcelonu rezultatom 4:3.

Bilo je ovo ukupno peto finale za Sporting u elitnom evropskom takmičenju, baš kao i za Barcelonu, s tim da su uloge prije meča bile obrnute. Barcelona je imala tri pobjede i jedan poraz, a Sporting jedan trijumf i čak tri izgubljena finala. Ipak, utjeha je ležala u činjenici da je Sporting 2019. godine svoje posljednje finale dobio, no i Katalonci su dobili svoje posljednje, odigrano prošle godine.

Sastale su se dakle dvije posljednje šampionske ekipe Evrope, a Katalonci su imali start iz snova kada je Marcenio pogodio već u prvoj minuti. Kada je nakon 18 minuta za 2:0 pogodio Ximbinha, bilo je evidentno da je pred Sportingom težak zadatak.

Sa tim rezultatom otišlo se na odmor, a onda Portugalci prave fenomenalan preokret. Zicky Te pogađa za 2:1 u 26. minuti, a samo dvije minute kasnije, Mendonca donosi poravnanje i veliku psihološku prednost svom timu. Matos u 31. minuti pogađa za potpuni preokret, a slavlje je moglo početi kada je Varela u 37. minuti postigao gol za 4:2.

Sve što su Katalonci do kraja napravili bio je pogodak koji je postigao Ferrao za konačnih 4:3 i veliki trijumf Sportinga.