Reprezentacija

Zviad Kupatadze zaustavio Zmajeve: BiH povela, Gruzija preokrenula

Futsal reprezentacija Gruzije savladala je danas u drugom kolu na Evropskom prvenstvu u futsalu Bosnu i Hercegovinu sa 2:1 poslije preokreta u drugom poluvremenu.

Gruzija je ušla nešto bolje u meč. Krenuli su agresivno i u visok presing, što je primoralo naše futsalere na nekoliko grešaka. Odličnu šansu pravi nam Petry Branco, ali njegov topovski šut prelijepom paradom zaustavlja povratnik na gol Darko Milanović.

Ta šansa i odbrana kao da je podigla naše igrače, i od tada, pa do kraja prvog poluvremena uglavnom smo mi bili ti koji smo kreirali šanse pred golom Gruzije i samo i isključivo zahvaljujući fenomenalnom veteranu Zviadu Kupatadzeu, nismo postigli više od jednog pogotka.

Do tog jedinog pogotka u prvom dijelu dolazimo u sedmoj minuti utakmice. Blago Gašpar je protutnjao po lijevoj strani odbrane Gruzije, a onda na drugoj stativi pronašao pivota Nermina Kahvedžića koji šalje loptu u mrežu za 1:0.

Pokušala je Gruzija brzo da se vrati u susret, u šansi je Archil Sebiskveradze, no Darko Milanović je opet na visini zadatka. Potom slijedi serija pokušaja naših futsalera, Bilal Jelić šutira pored gola, pa mu šut u narednom napadu brani Kupatadze. Golman Gruzije brani i pokušaje Josipa Sesara i Marija Aladžića, a onda i Josipa Boškovića. Sjajnu odbranu zabilježio je i Kupatadze nakon kombinacije Sesara i Boškovića, ali na gol liniji čudesno brani ovaj golman.

Gruzija uzvraća preko Elisandra i dva pokušaja, ali Darko Milanović izlazi kao pobjednik. Dosta je muka zadavao Darko Milanović svojim prelascima u polje napada, a iz jednog takvog i oprobao je svoj snažan šut, Zviad Kupatadze i to brani.

U 16. minuti Gruzija ima odličnu šansu preko Sebiskveradzea, ali još jedna lijepa parada Milanovića čuva gol. U narednom napadu, sjevnula je kontra naše reprezentacije koju je povukao Davor Arnautović nakon oduzete lopte, razmijenio je dupli pas sa Kahvedžićem, ali slabo šutira i propada odlična šansa.

Za kraj poluvremena, probao je šut i kapiten Anel Radmilović, a onako kako je proteklo prvo poluvrijeme, tako je i završeno, odbranom Kupatadzea.

Drugo poluvrijeme ulazimo sa istom željom i motivom da se nadigravamo sa Gruzijom. Protivnicima je dosta problema stvorila povreda pivota Elisandra koji je završio sa ledom na nozii nije se pojavio u drugom poluvremenu. Prijetili smo Kuptadzeu, koji je nastavio da brani kao i u prvom dijelu, a onda jeftino primamo gol.

Slab pas Radmilovića je presjekao iskusni Thales i iz prve odmah poslao ka praznoj mreži gdje Darko Milanović nije stigao da se vrati na gol i to je bilo 1:1. Tri minute kasnije Gruzija u potpunosti okreće rezultat. Vilian je dodao do Petryja Branca na poziciju pivota, ovaj se uspio zagraditi Arnautoviću i onda iz okreta poslati loptu iza leđa Darka Milanovića.

Poslije gola, naši futsaleri su bili u dvije jako dobre šanse, prvo Srđan Ivanković nalazi prostor za šut, lopta odlazi pored gola, da bi potom Zviad Kupatadze na vrijeme istrčao sa gola i odbranio pokušaj Boškovića.

Narednih šest-sedam minuta bio je period mirnije igre, sa tek ponekim uzbuđenjem pred protivničkim golom, a na pet i po minuta od kraja naša reprezentacija ima novu sjajnu šansu. Darko Milanović je lijepo prebacio težište igre na desnu stranu, uposlio Bilala Jelića, ovaj krenuo da doda do Kahvedžića, a u posljednji trenutak, tu je ponovo Kuptadze sa svojom odbranom.

Na pet minuta do kraja, poslije timeouta Avtandila Asatianija, krenuli smo u posljednju ofanzivu ka golu Gruzije. Lopta je u potpunosti bila u našem posjedu, međutim Gruzija je odlično stajala u odbrani i nije nam dozvoljavala neke okomite pasove kojima bi im ušli u opasnu zonu. Potom na dvije minute do kraja i Ivo Krezo zove timeout i bio je to posljednji dogovor da probamo izvući nešto pozitivno iz ove utakmice.

Uspjeli smo spuštanjem lopte na Nermina Kahvedžića da dođemo u priliku da ugrozimo gol Kupatadzea, ali je sjajni čuvar mreže Gruzije i to zaustavljao. Pokušali smo u posljednjoj minuti sa još nekoliko pokušaja sa distance, no blok je izvrsno reagovao i Gruzija je preživjela tu opstadu i stigla do druge pobjede na prvenstvu, te plasmana u četvrtfinale u svom debitantskom nastupu, a nama će, ukoliko Španija prema očekivanjima savlada Azerbejdžan večeras, to biti utakmica za prestiž u posljednjem kolu.

U drugom meču ove grupe večeras od 20.30 igraju Španija i Azerbejdžan.

BIH – GRUZIJA 1:2 (1:0)
Dvorana MartiniPlaza, Gronigen
Gledalaca: 100
Sudije: Kamil Cetin (Turska) i Vedran Babić (Hrvatska)
Strijelci: 1:0 – Kahvedžić 7, 1:1 – Thales 25. 1:2 – Petry Branco 28
Žuti kartoni: Radmilović, Bundavica (BiH), Petry Branco, Kurtanidze  (Gruzija)

BIH: Milanović, Jelić, Ivanković, Arnautović, Kahvedžić, Galić, Pantić, Gosto, Bošković, Sesar, Gašpar, Bundavica, Aladžić, Radmilović  SELEKTOR: Ivo Krezo

GRUZIJA: Kupatadze, Elisandro, Chaguinha, Thales, Roninho, Bukia, Ghavtadze, Vilian, Tophuria, Kekelia, Todua, Sebiskveradze, Kurtanidze, Petry Branco SELEKTOR: Avtandil Asantiani