Svijet

Sporting novi evropski prvak

Bile su potrebne četiri finalne utakmice da bi se konačno Sporting iz Lisabona okitio titulom najboljeg futsal kluba na starom kontinentu! Posle poraza 2011, 2017 i 2018. godine kockice su se sklopile u mozaik, a iako su protiv sebe imali raspoložen tim domaćina Kairata pobedili su zasluženo – 2:1!

Prvo poluvreme je završeno bez golova na ravne časti ali je bilo šansi koje nisu dale rezultata. Značaj utakmice je u prvom delu doprineo da futsaleri obe ekipe budu oprezniji nego inače ali je nastavak bio kvalitetniji i doneo je golove…

Diego Kavinato

Već posle 77 sekundi igre u nastavku na pravovremen pas Kardinala Kavinato postiže gol za vođstvo Sportinga 1:0! Videlo se da je trenutno Sporting ipak kvalitetniji i spremniji tim. Potvrda ovih teza stiže krajem 27. minuta utakmice kada Aleks Merlim drugi italijanski reprezentativac postiže gol i udvostručava vođstvo Sportinga na 2:0! Pokušavao je Kairat uz gromoglasnu podršku navijača da preokrene rezultat ali je došao u finišu meča samo do počasnog gola i to kada su imali pet igrača u polju – a egzekutor je bio sjajni Daglas Junior – 2:1 kada povratnu loptu posle uigrane akcije šalje nebranjeno pod prečku!

Aleks Merlim

Kairat je već dva puta bio prvak Evrope i to 2012/13 i 2014/15. A Benfika iz Portugala je takođe bila najbolja na starom kontinentu još 2009/10. godine.

SPORTING – KAIRAT   2:1 (0:0)

SPORTING: Gita (golman), Erik, Dieginjo, Aleks Merilm, Kavinato, Gonkalo (golman), Leo, Pedro Kari, Kardinal, Žoao Matoš /Kap./, Deo, Roča, Pani Varela i Aleks. Trener: Nuno Dias.

KAIRAT: Higuita (golman), Gomez dos Santos, Rangel, Džon Lenon, Tajnan, Dudu (golman), Sulejmanov /Kap./, Favero, Tursagulov, Daglas Junior, Tajebi, Nurgozin, Orazov i Jesenamanov. Trener: Kaka.

Strelci: Kavinato 21:17, Aleks Merlim 26:49 /Sporting/, i Daglas Junior 37:39 /Kairat/.

Evo i liste najboljih futsal timova na starom kontinentu proteklih petnaestak sezona:

2003/2004: Bumerang Interju (Španija)…

Vredi napomenuti da su finalni meč sudili – Saša Tomić i Nikola Jelić (oba iz Hrvatske) dok je treći sudija bio Mark Birket iz Engleske, a merioc vremena je bio turčin Kamil Cetin.

Finalnom meču je prisustvovalo tačno – 11973 gledaoca što je rekord za finalne utakmice pod okriljem UEFA.

(Foto: UEFA.com )