Srbija

Srbija se pobjedom oprostila od EP i izbacila domaćina iz takmičenja

Futsal reprezentacija Srbije pobjedom se oprostila od Evropskog prvenstva.

U trećem kolu savladali su Nizozemsku sa 3:2, ali im to ništa ne znači zbog dva poraza ranije, ali itekako znači domaćinu koji se oprostio time od Evropskog prvenstva.

Nizozemska je odlično ušla u susret i već u trećoj minuti preko Jordanyja Martinusa dolazi do 1:0. Dugo su Nizozemci čuvali tu prednost, a onda autogolom Stefana Rakića dolaze do 2:0 i sa tim rezultatom imali su prolaz u četvrtfinale u džepu.

Ipak, taj autogol kao da je razdrmao Srbiju, a istovremeno i uspavao domaće futsalere i kreće fantastičan period igre izabranika Dejana Majesa. Na 2:1 je smanjio povratnik u reprezentaciju Slobodan Rajčević, koji nije igrao prve dvije utakmice zbog koronavirusa i vidjelo se odmah koliko ovaj iskusni futsaler znači za Srbiju. U 32. minuti već je bilo 2:2, strijelac Denis Ramić, da bi potpuni preokret 30 sekundi kasnije donio Aki Stojčevski.

Nije taj rezultat odgovarao Nizozemskoj, pa su morali krenuti na sve ili ništa, a onda ih je pogledala na trenutak i sreća. Slobodan Rajčević pravi penal, ali Saida Bouzamboua odlazi pored gola i ostaje 3:2. Pokušali su Nizozemci u posljednje četiri minute sa “viškom”, uveli su Karima Mossauija na poziciju golmana-igrača, ali to nije dalo rezultat.  Na četrnaest sekundi do kraja Nemanja Momčilović fantastično reaguje i brani sjajne tri šanse domaćinu, koji uspjevaju i da postignu gol ali po isteku vremena, tako da su im raspršeni snovi o prolazu dalje. Srbija se časno oprostila od Evropskog prvenstva, a istovremeno i Nizozemce je izbacila iz daljeg takmičenja, pa će Ukrajina sa Portugalom u četvrtfinale.

A Portugal je u samom finišu meča protiv Ukrajine slavio pobjedu 1:0. Ukrajinci su dugo držali nulu, međutim u 37. minuti Zicky Te otključava mrežu Ukrajinca, a s obzirom na to da je ta utakmica i nešto duže trajala od one Nizozemske i Srbije i da su Ukrajinci već znali rezultat iz Amsterdama, sve im je bilo jasno, tako da i nije bilo previše žurbe kod njih u samom finišu.