Play-off za prvaka Premijer futsal lige BiH

Mostarci iskoristili prednost domaćeg terena i poveli u seriji protiv Salinesa

Futsaleri FC Mostar SG slavili su u prvom meču finala play offa Salines u Mostaru sa 7:4 u fantastičnoj utakmici, dostojnoj jednog finala i borbe za pehar.

Počelo je kao iz najljepšeg sna za domaće, odnosno iz najgore noćne more za goste iz Tuzle. Već nakon šest minuta domaći su imali prednost od 2:0 i sve je apsolutno bilo u njihovim rukama. Prvo Marijo Aladžić presjeca loptu Bolinhi, a onda šalje kroz noge Fadilu Seferoviću za 1:0. Nije se ni rasplamsala igra kako treba, a već je bilo 2:0. Bilal Jelić je napravio pravu minijaturu na deset metara od gola, a onda snažno zatresao mrežu za vodstvo od 2:0.

Nije Salines izgledao loše, više se može reći šokirano, ali su i oni imali svoje šanse. Stanislav Galić je i pored tri primljena gola u prvom poluvremenu jako dobro branio i skidao sjajne šanse Davoru Arnautoviću, Bolinhi i Slobodanu Rajčeviću.  U 12. minutu Salines uspjeva da smanji rezultat. Mladen Kocić je dodao do Bolinhe, ovaj u prijemu poslao u kontra smjer Lazarevića i Rakića, a onda lako pogodio pored Galića. Dao je taj gol krila Salinesu, vidjelo se to, pa u 14. minuti već je 2:2. Na brzo izvedenom prekidu Darko Milanović dodaje do Rajčevića, ovaj spušta u korner za Denisa Isanovića, koji asistira na drugu stativu za usamljenog Dragana Tomića, a reprezentativcu Srbije nije bilo teško da postigne pogodak. Za finale, još jedan jeftino primljen gol.

Do potpunog preokreta Salines dolazi u 16. minuti. Golu prethodi nekarakteristična greška Anela Radmilovića koji kao posljednji čovjek poklanja loptu Rajčeviću, ali prvi šut kapitena Salinesa sjajno brani Galić i lopta odlazi u korner. Na prekidu, Kocić dodaje do Rajčevića, a ovaj pronalazi put i pored odbrane i pored Galića i pogađa uz samu stativu.

Nije ni ta radost trajala dugo. Anel Radmilović, majstor kakav i jeste, odmah se iskupio za grešku. Pronašao je dijagonalom Bilala Jelića, a on jako lijepo pogađa kontra ugao za 3:3, što je bio i rezultat ovog prvog, izuzetno dopadljivog i sadržajnog poluvremena.

Tih je bio Nermin Kahvedžić u prvom dijelu, ali je najbolji strijelac lige ekplodirao odmah na startu drugog. Nije istekla ni puna minuta drugog poluvremena, a Mostar SG je vratio rezultat u svoju korist. Bilal Jelić je poslije dva gola stigao i do asistencije, nadmudrio je Kocića uz desnu stranu, asitirao za Kahvedžića, koji uspjeva da se izvuče Davoru Arnautoviću i onda neodbranjivo pošalje loptu za 4:3.

Mogao je Salines odmah da se vrati u rezultatski egal u narednom napadu. Napadački potencijal obje ekipe je surov, pa nije ni nelogično što smo uživali u šansama i golovima, a jednu takvu je imao Slobodan Rajčević, ali Stanislav Galić još jednom izlazi kao pobjednik. I na drugoj strani Darko Milanović se isticao odbranama. Marijo Aladžić je pokušao iz slobodnog udarca, Milanović je izašao i glavom odbranio taj udarac.

Kada rezultat nije pozitivan, jasno je, Darko Milanović prelazi u napadačko polje, i krenuli su dugi napadi Salinesa sa traženjem prostora da se ugrozi Stanislav Galić. Mostarci su se jako dobro branili, a onda konačno uspjevaju manji prostor gosti da pronađu. Galić je u posljednji trenutak presjekao pas Arnautovića za Tomića na drugoj stativi, odbio loptu do Denisa Isanovića koji hvata volej iz prve, a lopta se od prečke odbija na liniju i ostaje 4:3.

Nekako su dugi napadi Salinesa ‘ubili’ ritam utakmice, a bilo je to na nekih desetak minuta utakmice, kada je ponovo sjevnulo. Rakić i Bošković su razmijenili dupli pas, izigrali odbranu Salinesa, a Rakić sa nekih 11-12 metara iskosa zakucava loptu iza leđa Milanovića za 5:3. Samo što su Jarčevi krenuli u novi napad bilo je 5:4. Mladen Kocić je pronašao dijagonalom Bolinhu na drugoj stativi, reprezentativac Azerbejdžana je krenuo da odigra povratnu loptu, ali ona pogađa Anela Radmilovića i završava u golu za novu neizvjesnost.

Salines u finišu ima dvije odlične šanse za potpuni povratak još jednom. Prvo Galić nogom brani šut Davora Arnautovića, nakon što se lopta odbila od Rakića i promijenila smjer, a onda Dragan Tomić krade loptu neopreznoj odbrani Mostaraca, zaobilazi i Galića, ali je to već bilo previše iskosa, pa je šutirao pored gola. Praktično u narednom napadu njegov reprezentativni kolega na drugoj strani, Jovan Lazarević mu pokazuje kako se to radi, zaobilazi Milanovića i pogađa za 6:4.

Zvali su odmah gosti timeout, ali nije on uradio plodom. Domaći izvode prelijepu akciju, Aladžić dodaje do Lazarevića, ovaj diže za Nermina Kahvedžića koji glavom pokušava, ali Milanović paradom brani i odbija loptu u korner. Stefan Rakić brzo izvodi taj prekid, a Kahvedžić pogađa stativu, a lopta se od stative, pa Milanovićevih leđa odbija u gol za 7:4 i ovjeru pobjede.

Drugi meč finala igra se već u srijedu u Tuzli u istom terminu od 18.00.

FC MOSTAR SG – FC SALINES 7:4 (3:3)

USRC “Midhat Hujdur – Hujka”, Mostar

Bez prisustva gledalaca

Sudije: Jasenko Pljevljak (Sarajevo) i Siniša Ivančević (Banja Luka)

Strijelci: 1:0 Aladžić 2, 2:0 Jelić 6, 2:1 Bolinha 12, 2:2 Tomić 14, 2:3 Rajčević 16, 3:3 Jelić 18, 4:3 Rajčević 21, 5:3 Rakić 32, 5:4 Radmilović 33 (ag), 6:4 Lazarević 38, 7:4 Kahvedžić 38,

Žuti kartoni: Radmilović (Mostar SG), Arnautović, Bolinha (Salines)

MOSTAR SG: Galić, Kahvedžić, Radmilović, Aladžić, Jelić, Ćesir, Agović, Sesar, Džemić, Bošković, Rakić, Vesić, Gosto, Lazarević   Trener: Ivan Božović

SALINES: Seferović, Bolinha, Arnautović, Kocić, Rajčević, Milanović, Ramić, Ivanković, Isanović, Džombić, Tomić, Šešelj, Avdić, Jašarević  Trener: Predrag  Rajić

Izvor: sport1.oslobodjenje