UEFA EURO 2022

NESAVLADIVI! Portugal odbranio evropsku titulu

Futsaleri Portugala odbranili su titulu prvaka Evrope osvojenu 2018. godine u Sloveniji savladavši Rusiju sa 3:2 u finalu u Amsterdamu.

Sjajnu utakmicu smo gledali u finalu Evropskog prvenstva gdje su se obje ekipe borile da osvoje svoje drugo zlato, Portugal drugo uzastopno, a Rusija prvo poslije 23 godine.

Rusija kreće odlično u meč i pogotkom Antona Sokolova koji se sjajno okrenuo i onda provukao loptu ispod Andrea Souse, koji je slabo reagovao, za 1:0. Tri minute kasnije već je 2:0 za selekciju Sergeia Skorovicha. Ovaj put Andrei Afanasyev je uspio da se izbori za loptu i pogodi za uduplavanje vodstva Rusije.

Imala je Rusija u prvom poluvremenu sve na svojoj strani, ali je Portugal još jednom uspio da se vrati iz dva gola zaostatka u nastavku utakmice, prvo je to bilo protiv Srbije u grupnoj fazi, a onda i protiv Španije u polufinalu. Do prvog gola Portugal stiže u 19. minuti. Tomas Paco se iznenada odlučio na šut i pogodio pored slabo postavljenog Dmitrija Putilova, ponajboljeg golmana do finalne utakmice na turniru.

Nasatavak utakmice donosi nove napade POrtugala u namjeri da dođu do izjednačenja, i to i uspjevaju u 27. minuti utakmice kada Andre Coelho izvodi aut, a Dmitri Putilov katastrofalno reaguje, ne zahvata loptu kako treba i ona završava u golu. Da je on nije dirao, gol ne bi bio ni priznat.

Mogla je Rusija da vrati svoju prednost, ali je Andre Sousa branio jako dobro. I onda u 32. minuti potpuni preokret. Lijepa akcija Portugalaca, počeo je Andre Coelho, nastavio Zicky Te koji se lijepo zagradio na pivotu, a onda odložio lijevo za Miguela Angela, koji je vraća na drugu stativu za Coelha da završi ono što je započeo, 3:2.

Pokušali su Rusi do kraja utakmice da vrate utakmicu u egal, imali su neke odlične šanse, ali se Andre Sousa nije dao savladati.  Na četiri minute do kraja Rusi kreću na sve ili ništa sa “viškom”, no osim nekoliko uzbuđenja, do gola nisu mogli. Najbolju su imali na petnaest sekundi do kraja kada je Sokolov šutirao, a Andre Sousa fantastičnom odbranom sačuvao svoj gol na liniji, da bi Pany Varela u narednom napadu ukrao loptu i pogodio na prazan gol za 4:2.